ODF
Skontaktuj się z nami: +48 666 899 995
facebook OEG twitter OEG
wersja beta

Tłumy w Muzeum Historii Kijowa na światowej premierze wirtualnego muzeum Czarnobyla

26 kwietnia 2016r., w 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, w Muzeum Historii Kijowa odbyła się światowa premiera pierwszego interaktywnego wirtualnego muzeum Czarnobyla. Wydarzenie, zorganizowane przez polską spółkę The Fam 51, Fundację Otwarty Dialog, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, Agencję Wizerunku Ukrainy oraz Global Ukraine, obyło się pod honorowym patronatem mera Kijowa – Vitaliya Klitschki i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Na premierze pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, międzynarodowego środowiska dyplomatycznego, mediów, organizacji pozarządowych oraz wielu mieszkańców Kijowa i okolic.  

Chernobyl VR Project jest wspólną inicjatywą polskiej spółki The Farm 51 i Fundacji Otwarty Dialog. To aplikacja łącząca edukację z rozrywką, opracowana przy zastosowaniu technologii Reality 51 i pozwalająca odwiedzić od lat odizolowane i zamknięte tereny bezpośrednio przylegające do miejsca katastrofy. Aplikacja umożliwia każdemu wirtualny spacer po zamkniętej strefie, którą poznajemy poprzez historie osób bezpośrednio dotkniętych przez wybuch z 1986r.

„Dzięki fantastycznej pracy zespołu z The Farm 51, projekt ten przybliża ludziom jedno z najważniejszych wydarzeń tego kraju i naszego kontynentu. A wszystko przy zastosowaniu wyjątkowych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych”, tłumaczyła Lyudmyla Kozlovska, Prezes Rady Fundacji Otwarty Dialog na premierze w Kijowie.

Volodymyr Viatrovych, Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że Ukraina jest zdeterminowana by nie dopuścić już więcej do tego rodzaju wydarzeń. W tym celu oraz by dowiedzieć się jak najwięcej o samej katastrofie, jej przyczynach i skutkach, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej odtajnił wiele istotnych dokumentów w tej sprawie.

Rebecca Harms, członkini Parlamentu Europejskiego oraz Współprzewodnicząca Grupy Zielonych/EFA w PE, podkreśliła jak ważne jest to, by pamiętać o wydarzeniach z 1986r. i stawić czoła trudnym skutkom tej nuklearnej katastrofy. „Zarówno ja, jak i inni politycy, przedstawiciele społeczności międzynarodowej, chcemy wspólnie pomóc Ukrainie i innym poradzić sobie z tą niełatwą spuścizną”, dodała.

Wojciech Pazdur, Dyrektor kreatywny w zespole The Farm 51, wyjaśnił unikalny charakter technologii zastosowanej przy realizacji projektu. Wspomniał także o tym, że zespół chciał wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę w zakresie technologii VR (wirtualnej rzeczywistości), by stworzyć projekt o wysokim wydźwięku społecznym i historycznym.

Część oficjalną premiery zakończyło pełne pasji, wzruszające wystąpienie znanej ukraińskiej piosenkarki i aktywistki, jednej z twarzy Majdanu, Rusłany.

Po prezentacji technologii VR, goście mieli możliwość sami ją wypróbować i udać się w podróż po wirtualnym muzeum Czarnobyla. Muzeum Historii Kijowa gości interaktywną ekspozycję Chernobyl VR Project do 10 maja, 2016r. W tych dniach goście mogą skorzystać z aplikacji za darmo.

Fundacja Otwarty Dialog i spółka The Farm 51 planuje serię wydarzeń mających promować projekt na arenie międzynarodowej. Jesteśmy przekonani, że wykorzystując nowe technologie, przedstawiciele organizacji pozarządowych i sektora prywatnego mogą wspólnie działać na rzecz zwiększenia społecznej i historycznej świadomości społeczeństwa. Możemy pozytywnie wpłynąć na przybliżenie ludziom kluczowych wydarzeń, które mają bezpośrednie przełożenie na ich życie, choć często rozgrywają się w odległych, z różnych względów niedostępnych nam częściach świata. Dodatkowo, część z dochodów ze sprzedaży aplikacji Chernobyl VR Project przekazana zostanie na bezpośrednią pomoc ofiarom wybuchu w Czarnobylu z 1986r. i ich rodzinom.

  • By obejrzeć galerię zdjęć, kliknij TUTAJ
  • By dowiedzieć się więcej o projekcie:

Odwiedź dedykowaną stronę Chernobyl VR Project lub zobacz 360 YouTube trailer:

Możesz zamówić aplikację w przedsprzedaży i zacząć pomagać już dziś!

Skontaktuj się z zespołem Fundacji Otwarty Dialog:
Lyudmyla Kozlovska, Prezes Zarządu Fundacji
[email protected]
Anna Koj, Dyrektor Biura UE Fundacji
[email protected]

Zobacz publikacje mediów poświęcone projektowi i wydarzeniu:

Agencje informacyjne: 

UKRINFORM
Galka

Telewizje: 

Kanał 1
Kanał 5
ICTV
Espreso

Instytucje państwowe i miejskie: 

KMDA
Ukraiński IPN
Muzeum Kijowa

Międzynarodowe media: 

– BBC
– The Guardian
– CNET

Relacje W. Kliczko: 

kiev.klichko.org 
Facebook
Facebook 
Youtube:

Relacje Rusłany: 

Facebook
Facebook
Youtube:

Media zagraniczne w j. ukraińskim: 

BBC
Polskie Radio – Redakcja Zagraniczna/Ukraińska

Media lokalne: 

Kreszczatyk
Ukrainska Pravda/Kiev
– Vecherniy Kiev [1] , [2]
Kyiv Dity v Misti
Golos Karpat
Regions Lviv

Portale i wydawnictwa internetowe:  

UAPOST US
Novoye Vremia
Global Ukraine
Znaj.UA
Gazeta.UA
Nasz Wybir
Carpe Diem
Novyni
Golos-Info
Muncipal Energy
Jam FM

Ogłoszenia (np. wzmianki wśród innych wydarzeń): 

Era Media
Tochka Net
Akcent
Sho Dee
My Informs
Blitz Info
Lovely Life in UA


s