ODF
Skontaktuj się z nami: +48 666 899 995
facebook OEG twitter OEG
wersja beta

Bartosz Kramek dla Pulsu Biznesu: Polska dla Ukrainy bramą do UE – 18.01.2017 r.

Niski poziom życia, wojna, korupcja – te i inne czynniki skłaniają Ukraińców do opuszczenia swojego kraju. Ci, którzy zdecydowali się zacząć nowe życie w Polsce, coraz częściej rozważają założenie tu biznesu. Swoje wsparcie związane z rejestracją i prowadzeniem przedsiębiorstwa oferuje m.in. Open Europe Group, współpracująca z Fundacją Otwarty Dialog.

Liczba ukraińskich obywateli w Polsce znacznie wzrosła od 2013 r. Mówi się, że jest ich dzisiaj około miliona. Podejmują pracę, a także coraz więcej z nich otwiera własną działalność gospodarczą – mówi Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog i dyrektor generalny Open Europe Group w wywiadzie dla Pulsu Biznesu. Podkreśla, że dla Ukraińców Polska jest symbolem sukcesu. Jednak inne prawo, obcy język i zawiłe procedury rejestracyjne sprawiają im wiele kłopotów. Dlatego OEG oferuje doradztwo i pomoc, przede wszystkim właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw. – Niestety, wielu z nich nie ma odpowiedniego zaplecza finansowego. Kursy walut powodują, że częściowa relokacja spółki do Polski czy otwarcie centrum logistycznego przewyższa ich budżet. Pomagamy im znaleźć rozwiązanie w takich sytuacjach – dodaje Kramek.

Jak podaje dziennik, w 2005 roku osoby zza wschodniej granicy założyły w Polsce 50 przedsiębiorstw, a dziesięć lat później – już blisko 800. W pierwszej połowie ubiegłego roku zarejestrowano 489 nowych firm prowadzonych przez Ukraińców. Łącznie w ciągu ostatnich 10 lat założyli oni 4 tysiące firm, z czego 3 tysiące przetrwało do dziś.

Puls_Biznesu_19.01.2017_papier

Źródło: pb.pl


s